Veterinárna poradňa

Pre všetkých milovníkov psov a mačičiek ponúkame poradňu cez internet. Akékoľvek vaše otázky a problémy vašich miláčikov môžete písať na mailovú adresu rapcanovamariana@yahoo.com, zodpovedané budú pani MVDr. Marianou Rapčanovou. Následne budú zverejnené aj na našej webovej stránke v sekcii článkov (Novinky).

 

4.Jan. 2013

Dobry den,
ak je to mozne, chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu ohladne kychania mojej macky.
Maciatko ragdoll ma vek 4 mesiace je z chovnej stanice, ktora dosahuje vyborne vysledky niekolko rokov. Chovatelka u veterinara zabezpecila odcervenie, 2 povinne ockovania (okrem besnoty) a cipovanie.
Druhe ockovanie bolo vykonane dna 10.12.2012, o 2 dni maciatku zacalo slzit lave oko a ciry vytok z lavej nosnej dierky, majitelka konzultovala tento stav ihned s veterinarkou, ktora odporucila umyvanie borovou vodou a odsavanie nosteka a cakat. Maciatko okrem vytoku nejavilo ziadne zmeny v spravani, v stravovani, ani v hygienickych navykoch, teplota bola normalna 38 stupnov. Vytok z ocka aj nosteka o 2 dni presiel, avsak maciatko casto kychalo. Po telefonickej konzultacii veterinarka odporucila posilnovanie imunity betaglukanom a teplo, nakolko je to len reakcia na ockovanie, ktora sa obcas vyskytuje. Po niekolkych dnoch sa kychanie obmedzilo na priblizne 10x za den. Avsak zacala kychat ina dospela macka z ich chovu, zrejme sa jedna o virus. Veterinarka odporucila maciatku zmenu prostredia, takze sme maciatko ihned 20.12. odniesli do noveho domaceho prostredia. Maciatko sa od prveho dna vyborne adaptovalo, je v byte, v teple. Maciatko ma bezne hrave spravanie, aj hygienicke a stravovacie navyky (Royal Canin granule+konzervy v odporucanych davkach). Pravidelne podavame kazdy den pastu na posilnenie imunity + inhalaciu kamilkami v uzavretej miestnosti. Kychanie sa za posledny tyzden vyskytuje asi 5x za den a stav sa nemeni, kycha najma po fyzickej aktivite maciatka – nahananie, lozenie. Majitelke veterinarka povedala ze priznaky by mali uplne vymiznut do 2-3 tyzdnov.
Poprosila by som Vas o radu, ci je postup liecby spravny a ci nie je nutna navsteva ineho veterinara, pripadne nasadenie liecby. Dakujem vopred velmi pekne za odpoved.

Jana

Dobrý deň,
na začiatok by som chcela podotknúť všeobecne známu vec, že čím viac je jedinec šľachtený, tým je imúnne slabší, preto je veľmi vhodné u vysokošľachtených či už mačičiek alebo psíkov podporovať imunitu presne tak ako Vám odporučila vaša veterinárna lekárka. Ak sa nezmenilo chovanie mačiatka, je fyzicky aktívne a dobre papá tak kýchanie by malo po čase úplne vymiznúť (nezľaknite sa ak príznaky budú pretrvávať aj dlhšie ako tie 2-3 týždňe). Podľa všetkého by mačička mohla mať  lokálne viazanú infekciu vírusového pôvodu na horných dýchacích cestách, ktorú prekonáte prísunom dostatočnej plnohodnotnej kŕmnej dávky, pobytom v teple a podporou imunitného systému.  Mačiatku sa teraz  imunitný systém vyvíja , vytvára si protilátky proti všetkým vírusom a baktériám, s ktorými prichádza do kontaktu. U niektorých mačiatok to trvá dlhšie, po vakcinácii sa môžu vyskytnúť príznaky, ktoré ste mi opýsali ale nemusíte sa ničoho báť, mačička z toho vyrastie, každým dňom sa jej imunita posilňuje. Vzhľadom k tomu kýchaniu po záťaži by som potrebovala vedieť stav pľúc a srdiečka, či nie sú prítomné patologické šelesty,  zatiaľ by trebalo mačičku držať v kľude a teple. Antibiotická terapia je potrebná len v prípade ak má zvieratko horúčku a hnisavý výtok z nošteka. Ak by sa pridružil aj zápal spojoviek je potrebné navštíviť vašu vet lekárku, pretože treba terapiu doplnit o antibiotickú liečbu. http://www.spodveporskejskaly.sk/?page_id=167 http://www.spodveporskejskaly.sk/?page_id=167Vo vašom prípade sa stav mačičky zlepšuje, kýchanie sa obmedzilo, mačička papá a je hravá, podľa mňa jej doterajšia terapia úplne vyhovuje.

 S pozdravom
                   MVDr. Mariana Rapčanová

Comments are closed.