Štandard FCI

Pôvod: Japonsko

Dátum vydania originálneho platného štandardu: 15.06.1992

Klasifikácia FCI: skupina: 5. Špice a primitívne plemená

                             sekcia :5.Ázijské špice a príbuzné plemená

                             bez skúšky z výkonu

Celkový vzhľad: malý pes s dobrým osvalením a kostrou, pohyb je rýchly, voľný a krásny, v kluse uhol nohy smeruje k osi zatiaľ čo chrbtová línia tak zostáva rovná a pevná silnej konštitúcie

Dôležité pomery: pomer výšky v kohútiku k výške tela je 10:11

Výška: pes by mal mať výšku v kohútiku 40 cm

            sučka dosahuje výšku v kohútiku 37 cm

            povolená odchýlka je +/- 1,5 cm

Váha: 8-10 kg

Proporcie tela podľa štandardu:

Hlava: výraz Shibi je dobromyseľný so silným a sebavedomým pohľadom. Oči sú trojuholníkového tvaru, hlboko vsadené, so šikmou základňou smerujúcou k báze ucha. Dúhovka je tmavo hnedá, okraje očí sú čierne. Uši sú trojuholníkového tvaru, vztýčené a malé, ale optimálne v pomere k hlave a veľkosti tela. Uši sú posadené ďaleko od seba s náklonom dopredu. Lebka je široká s výrazným sklonom čela a mierne zvýraznenou čelovou brázdou. Chrbát nosa je rovný, požaduje sa čierne sfarbenie. Záhryz je silný a skus nožnicový. Pysky sú tesne priliehajúce.

Krk, chrbtica a telo: Krk je silný, robustný, strednej dľžky. Chrbtová línia je rovná, pevná. Telo je dobre osvalené so silnou kostrou. Predhrudie je dobre vyvinuté, hrudník hlboký , rebrá mierne klenuté.

Predné končatiny: Lopatka a ramenná kosť sú mierne zauhlené a približne rovnakej dĺžky. Lakte sú blízko pri tele pričom sa nevytáčajú do strán. Predné nohy a chodidlá sú mierne od seba, rovné a paralelné. Zápästia sú ľahko sklonené. Prsty sú tesne uzatvorené a dobre klenuté. Vankúšiky tvrdé a pružné. Pazúriky tvrdé, požadovaná je tmavá farba.

Panvové končatiny : Zadné nohy sú silné s prirodzeným širokým postojom. Členkový kĺb je pevný, pričom nedochádza k vykĺbeniu. Stehná sú dlhé, lýtka krátke ale dobre vyvinuté a osvalené.

Srsť: Srsť má dve vrstvy, horná vrstva (pesíky)je hrubá a rovná, podsada mäkká a hustá. Na tváry, ušiach a nohách je srsť kratšia a rovná. Na chvoste je dlhšia a odstávajúca do bokov.

Farba : Farba srsti je špecifikovaná tromi farbami, pričom každej z nich je venovaná rovnaká pozornosť. Všetky farby musia byť jasné a intenzívne. Podsada býva krémová, žltohnedá alebo šedá. Urajiro (krémové až biele sfarbenie na ventrálnej strane tela) sa vyžaduje pri všetkých sfarbeniach srsti a to na predilekčných miestach ako sú líca, po stranách papule, vo vnútri uší, na spodnej čeľusti , spodnej strane krku, v medzinoží, na bruchu, okolo konečníka a na ventrálnej strane chvosta. U červeno sfarbených psov sa urajiro predilekčne nachádza na krku, predhrudí a hrudi. Čierne a sezamové psy majú trojuholníkové znaky na oboch stranách predhrudia. Biele škvrny nad očami sú povolené pri všetkých sfarbeniach, no nevyžaduje sa to. Líščí vzhľad je typický pre svetlé oranžovo červené sfarbenie psov s urajiro. Čisto červená farba je preferujúca, ale aj veľmi jemné vystupovanie čiernej farby v podobe úzkych pásov na chrbte a chvoste je povolené. Čierny s pálením a urajiro – čierne chlpy majú hnedasté prerývanie. Podsada je žltohnedá alebo šedá. Hranica medzi čiernou a žíhanou hnedou je jasne viditeľná. Žltohnedé znaky sú umiestnené nasledovne : dva oválne body sú umiestnené nad očami : po stranách pysku medzi čiernym premostením pysku a bielym sfarbením líc, na vonkajšej strane predných nôh od zápästia alebo trochu vyššie smerom nadol na prsty, na vonkajšej strane panvových končatín sa šíri smerom nadol od členkového kĺbu po prsty avšak nedochádza k úplnému vymiznutiu čierneho sfarbenia zo zadnej strany sponiek. Čierne šráfovanie na prstoch je povolené. Žltohnedá srsť sa môže vyskytovať na vnútornej strane ucha a na spodnej strane chvosta. Sezam (čierno zakončené pesíky tzv. tipping na bohato červenom pozadí)s urajiro. Tipping je len povrchové, pričom nedochádza ku koncentrácii pesíkov na jednom mieste a následnej tvorbe čiernych škvŕn. Sezamové sfarbenie je aspoň z polovice červené. Očné škvrny a dolné končatiny sú tiež červené. Jasne vymedzené biele znaky sú prípustné no nie sú vyžadované na konci chvosta a vo forme ponožiek na predných končatinách po lakťový kĺb a na panvových končatinách po kolenný kĺb. Vážnou chybou je krémové sfarbenie, biele pinto alebo akékoľvek iné sfarbenie či znaky.

Comments are closed.